AGILE DÖNÜŞÜM SÜRECİ

AGILE DÖNÜŞÜM SÜRECİ

AGILE DÖNÜŞÜM SÜRECİ

Gartner analistlerinden Thomas Murphy ve David Norton’ın öngörüsüne göre 2012 yılı itibariyle agile yazılım geliştirme yaklaşımları tüm yazılım geliştirme projelerinin yüzde 80’inde kullanılacak .

Gartner analistlerinden Thomas Murphy ve David Norton’ın öngörüsüne göre 2012 yılı itibariyle agile yazılım geliştirme yaklaşımları tüm yazılım geliştirme projelerinin yüzde 80’inde kullanılacak ve bunun da ötesinde halihazırda agile yaklaşımları benimseyen, dönüşüm sürecini desteklemek için kültürel ve davranışsal değişime giden şirketlerin de verimliliklerinin dört kat arttığının gözlenmekte olduğu belirtiliyor.

Murphy ve Norton, Scrum’ın önümüzdeki yıllarda popüleritesini arttıracağını belirtse de organizasyonların takım odaklı kültür oluşturmadıkları müddetçe agile dönüşümlerinde başarılı olamayacaklarını ifade etmekteler.

Rapora göre Agile’a geçiş süreçlerini başarıyla tamamlayan takımların özellikle değişen gereksinimlere cevap verme esnekliğinde verimlilik artışının gözlemlenmekte olduğu bir diğer sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

Murphy ve Norton, organizasyonların dönüşüm süreçlerinde başarı elde edebilmeleri için doğru yatırımları yapmaları gerektiğine işaret ediyor. Agile pratiklerini kullanmayan, eğitime ve destekleyici altyapı araçlarına yatırım yapmayan organizasyonlar kısa vadede yüksek verimlilik elde etseler de, uzun vadede kalite ve verimliliklerinde düşüşler gerçekleşecektir. Genel verimliliğin dört kat artması ise bunu başarabilen organizasyonlar tarafından gerçekleştirilecektir.

Murphy ve Norton raporunun sonunda organizasyonlara, Agile dönüşümlerinin yatırım geri dönüşünü maksimize etmelerine yardım etmek için birkaç öneri de sunuyor;

  • Kültürel değişikliklerin agile yaklaşımların kalbi olduğunu kabul edin,
  • Agile yaklaşımların disiplin gerektirdiğini bilin,
  • İşbirliğine olanak tanıyan, uygulamaları tekrarlanabilir ve sürekli otomatikleştirmeye yardım eden araçlar bulun.

ARAMA YAPIN