DAİMA İYİLEŞTİRİLECEK ve DEĞİŞTİRİLECEK BİR ŞEYLER VARDIR

DAİMA İYİLEŞTİRİLECEK ve DEĞİŞTİRİLECEK BİR ŞEYLER VARDIR

DAİMA İYİLEŞTİRİLECEK ve DEĞİŞTİRİLECEK BİR ŞEYLER VARDIR

Şu sıralar şirketlerindillerinden düşmeyen, bence daha da fazla üzerinde durulması gereken, kavramlardan bir tanesi ‘inovasyon’ ile büyümek. İnovasyon üretebilmenin temelleri ise değişime ve iyileştirmeye dayanıyor. Bu doğrultuda sanırım hepimiz değişimin ve iyileştirmenin ne kadar önemli olduğu konusunda hem fikirizdir. Peki siz, işinizde en son ne zaman bir şeyleri değiştirdiniz? Ya da iyileştirdiniz? Ne zaman bir inovasyon, illa ki dünyayı değiştiren bir icattan bahsetmiyorum, ürettiniz?

Maalesef değişimin ve iyileştirmenin önemi şüphe götürmez bir gerçek olsa da, bir çok şirketin yoğun çalışma temposundan ötürü bu alanda çok fazla gelişme sağlayamadığını görmekteyiz. Günlük yoğun tempo içerisinde mevcut operasyonları yönetmek ve sonuca erdirmekle o kadar meşgulüz ki değişikliğe gitmek ve mevcudu iyileştirmek için zaman ve cesaret bulmakta güçlük çekiyoruz. Hani deriz ya, bildiğin yol en kısa yoldur. Evet, bugünü kurtarmak için kısa vadede doğru bir yaklaşım. Ama, ya değişmeden mevcudu koruyarak denemediğimiz diğer yollarda kaybettiklerimiz?

Genelde değişim ve iyileştirme söz konusu olduğunda aldığımız tepkiler, bunun için yeterli zaman olmadığı ya da mevcut durumun daha öteye götürülemeyecek kadar tatmin edici bir seviyede olduğuna dair bahanelerdir. Evet, değişim ve iyileştirme için zamana ihtiyaç var. Sırf bunu sağlayabilmek için ara sıra gündelik koşturmacaya ara verip kendimizi ve yaptıklarımızı değerlendirebilmemiz gerekiyor. Yöneticilerin de ekiplerini bu yönde teşvik etmesi önemli. Ancak, mevcut durumun daha fazla iyileştirilemeyeceği maalesef kabul edilebilir bir bahane değil.

Her konuda her zaman iyileştirmenin elde edilebileceğini bize hatırlatan ilginç bulduğum bir örneği sizlerle paylaşmak isterim. 2008 yılında Delta Havayollarına katılmış olan Northwest Havayolları’nın, uçakta servis edilen limon dilimlerini küçülterek yılda yaklaşık 500 bin USD’lik tasarruf sağladığını biliyor muydunuz? Tek yaptıkları ise, önceden bir limonu 10 dilime bölerek servis ederken bunu değiştirerek artık limonları 16 dilime bölmek. Böylelikle, herhangi bir müşteri şikayeti ile karşılaşmadan basit bir değişiklikle önemli sayılabilecek bir iyileştirme elde etmişler.

Her alanda her zaman iyileştirmeler yapılabilir. Bunun için değişebilme ve deneme cesaretini göstermemiz gerekiyor. Bazen dönen tekerleğe çomak sokmak kısa vadede sıkıntılar yaratsa da orta ve uzun vadede bizlere önemli değerler kazandırabilir. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi iyileştirme için ayıracağınız zaman bir gün size misliyle geri dönüş sağlayacaktır.

Mehmet Yitmen, Kurucu Üye, Agile Turkey
www.acm-software.com

ARAMA YAPIN