INSPECT & ADAPT’A DEVAM

INSPECT & ADAPT’A DEVAM

INSPECT & ADAPT’A DEVAM

Çok değil daha 10 yıl öncesine kadar yazılım projeleri bir inşaat projesi gibi ele alınıyordu. Fizibilite yap, ona göre tasarla ve implement et. Değişimin büyük risk olduğu bir sistemden bahsediyoruz burada. Bir inşaatın ortasında birileri gelip binanin 5 kat daha yüksek olması gerektiğini söylerse temele kadar inilip, neredeyse projenin baştan yapılması gerekir. Birçok konsepti inşaattan aldığımızı yazılımda kullandığımız jargondan da anlayabiliyoruz. Build, deploy, install… Bu bakış açısına bir de Henry Ford’un üretim bandı ve Taylor’ın görevler paylaşımını eklediğimizde işte ortaya “çiğ köfteli suşili mercimek çorbası” çıkıyor.

Değişimin risk, sorumsuzluk duygusunun yüksek olduğu, kaliteden, TCO(Total Cost of Ownership) dan bahsedilemeyen dahası ihtiyacı karşılamakta zorlanan başarısız projeler. Ama bu yaklaşımı acımasızca eleştirmemek de gerekiyor çünkü bilgisayar daha çok yeni bir kavram. 60 senelik mazisi olan bir konu. Dolayısıyla büyük proje ihtiyaçları ortaya çıktığında ilk akla gelen şey, Winston Royce’un da aklına gelmiş olan, Waterfall, şu anki yeni adıyla da Waterfail.

Neden mi? Çünkü o dönem için(70'ler), eldeki tek işleyen çok kişiyle proje geliştirilen mühendislik çalışmaları inşaat ve otomotiv gibi sektörlerde yapılıyor.

Ahmet Akdağ, Kurucu Üye, Agile Turkey

ARAMA YAPIN