KÜÇÜK PARÇALAR HALİNDE YAZILIM TESLİMATININ TİCARİ FAYDALARI

KÜÇÜK PARÇALAR HALİNDE YAZILIM TESLİMATININ TİCARİ FAYDALARI

KÜÇÜK PARÇALAR HALİNDE YAZILIM TESLİMATININ TİCARİ FAYDALARI

Agile yazılım geliştirmenin ana prensiplerinden birisi de küçük parçalar halinde hızlı teslimatlar yapmaktır. Büyük bir sistemi öncelik sırasına göre küçük parçalara bölmenin ve birden fazla sürümler halinde teslim etmenin, hem işletmeye hem de müşteriye birçok faydası vardır: piyasaya erken sunulan içeriğin geri dönüşünün de erken alınması, sonraki versiyonlarda gerçekleştirilecek içerikleri daha net bir şekilde açıklığa kavuşturmak için müşteriden erken geri bildirim alınması, piyasaya erken giriş avantajı ile daha fazla pazar payı elde edilmesi ve geç teslimat sebebiyle oluşabilecek teknolojinin gerisinde kalma riskinin önüne geçilmesi gibi.

Bu faydalar biraz sezgisel olarak görülebilir. Küçük parçalar halinde ürünü teslim etmenin faydalarını nasıl daha iyi bir şekilde tanımlayabilir ve niceliklendirebiliriz? Finansal (nakit akış hızı) perspektiften baktığımızda, tek bir release yerine küçük parçalar halinde proje teslimatı dönüşümünün üç ana ticari faydası vardır:

  • Daha erken kâra geçiş
  • Daha küçük yatırımlar
  • Daha yüksek yatırım geri dönüşü

kucuk-parcalar-halinde

Bu modelleme Alan Shalloway, Guy Beaver ve James Trott tarafından yazılan “Lean-Agile Software Development – Achieving Enterprise Agility” adlı kitaba dayanmaktadır.


* Bu yazı “Business Benefits of Software Release in Multiple Increments” adlı yazıdan Türkçe’ye çevrilmiştir.

ARAMA YAPIN