THINK BIG, START SMALLER

THINK BIG, START SMALLER

THINK BIG, START SMALLER

“Agile faydalı görünüyor ama bizde cok zor”. Bu ve benzeri söylemleri sıklıkla duyuyoruz. Agile yöntemleri anlayan ve başarılarını gören kişiler kendi organizasyonlarına baktıklarında, bazı temel eksikliklerin olduğunu görüyor ve mevcut organizasyonlarının değişmesinin zor olduğunu düşünerek vazgeçiyor. Agile yöntemleri uygulayan şirketler ise daha önce başlayasaydık diyorlar. Doğru ki Agile, kültürde bir takım ciddi değişiklikleri de zorlayan bir yaklaşım. Ancak “Agile kültür olmadan agile uygulanamaz ve faydalarını göremeyiz.” denildiğinde ne yazık ki işi bir kısır döngüye sokuyoruz; kültür değişimini başlatmak için faydasını görmemiz lazım, faydasını görmemiz için kültürün değişmiş olması lazım. Bu durum da “Agile’ın faydalarını ilk başta nasıl göreceğiz, nasıl Agile’a güven yaratacağız?” sorularını gündeme getiriyor. Büyük düşünüp küçük başlama yaklaşımını bu noktada (yönetimi pilot proje ikna etmek dışında) biraz daha farklılaştırarak, büyük düşün çok küçük başla, şeklinde devreye alabiliriz gibi görünüyor.

Örneğin; birçok büyük organizasyondaki önemli problemlerden bir tanesi sınırlı insan ile birçok farklı işin yapılmakta olması, yani multi-tasking. Bu da gün içerisinde birden fazla ’acil’ iş ile uğraşırken araya başka ’acil’ işlerin girmesi gibi durumlar yaratarak üretkenliğe zarar veriyor. Agile framework ya da metodları bir kenara bırakıp sadece doğru önceliklendirme yapabilmek için bir efor harcamak dahi bir noktaya kadar iyileştirme sağlayacaktır.

Bunun dışında şirket içerisinde e-mail ya da imzalı dokümanlar üzerinden iletişim kurmak yerine, yüz yüze iletişimi arttırmaya çalışmak ya da müşteri ile çatışma halinde olmak yerine onlarla daha fazla vakit geçirmeye çalışmak, daha sık bir araya gelmek ve kişileri buna zorlamak başlangıç için önemli aksiyonlar olabilir. Bu noktada işi büyütebilmek için bu yapılanların, Agile yaklaşım olduğunun vurgulanması gerekiyor, yani bir nevi şirket içi satışın yapılması… Bu sayede Agile ile ilgili yargının değişmesi zamanla ve küçük başarılarla daha kolay gerçekleşebilir.

Ahmet Akdağ, Kurucu Üye, Agile Turkey
www.acm-software.com

ARAMA YAPIN