YAZILIM SEKTÖRÜNDEKİ YÖNETİMSEL YANLIŞLIKLAR

YAZILIM SEKTÖRÜNDEKİ YÖNETİMSEL YANLIŞLIKLAR

YAZILIM SEKTÖRÜNDEKİ YÖNETİMSEL YANLIŞLIKLAR

Türkiye’de Yazılım Sektörünün En Büyük Problemi Yönetimsel Yanlışlıklar!

Yazılım bir çok sektöre göre yeni bir sektör. Bu doğrultuda yazılım proje yönetimi şekillerinde daha köklü olan inşaat ve üretim sanayinden bir çok alıntı yapıldığını görmekteyiz.

Ancak, alıntı yapılan bu sektörlerle yazılım sektörü arasında çok ciddi bir fark var. Bu fark, yazılım projelerinde yer alan hemen hemen herkesin beyaz yaka olması, üstüne üstelik mühendislik eğitimi almış ve bu bakış açısına sahip kişilerden oluşuyor olmasıdır.

Bu nedenle, mavi yaka ağırlıklı proje yönetim modellerini yazılım sektörüne kopyalamaya çalışıldığında, proje ekiplerinin yaratıcılığını ve problem çözme yetkinliklerini kısıtlayarak motivasyonu düşük ekiplerle son bulmak çok doğaldır.

Bu doğrultuda, emir komuta zinciri ve sürekli kontrol ile yürütülen bir yönetimsel yaklaşım yerine, çalışanlara daha fazla sorumluluk yükleyen, onların belirlenen hedeflere ulaşmak doğrultusunda daha özgür bir şekilde ilerleyebilmelerini sağlayan bir liderlik anlayışıyla yönetimi şekillendirmek kuşkusuz yazılım projelerinde daha başarılı sonuçlar doğuracaktır.

Mehmet Yitmen, Kurucu Üye, Agile Turkey

ARAMA YAPIN